banner

Aktualności

Piotrkowska Ochotnicza Straż Ogniowa

W dniu 4 maja 2018 roku p. o. Komendanta Miejskiego PSP w Piotrkowie Trybunalskim st. kpt. Jakub Rytych wspólnie z kpt. Robertem Maczugowskim złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach współzałożycieli Piotrkowskiej Ochotniczej Straży Ogniowej, której w prostej linii kontynuatorką i spadkobierczynią jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim. Jordan Kański ( ur. 1840 zm. 1908) był nauczycielem matematyki i fizyki, filantropem. Był jednym z pierwszych najważniejszych założycieli powstałej w roku 1878
i jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej a następnie Prezesem Piotrkowskiej Ochotniczej Straży Ogniowej i jej sekcji kulturalnej. Działaniom Jordana Kańskiego sprzeciwił się czynnie  rosyjski zaborca, za jego niezłomność i niechęć do używania języka rosyjskiego zmuszono go do ustąpienia ze stanowiska Prezesa Straży i zabroniono mu wykonywać zawód nauczyciela. Franciszek Ksawery Span przez 25 lat pełnił funkcję Naczelnika Piotrkowskiej Straży ( w latach 1892 – 1918). Był współwłaścicielem piotrkowskiego browaru, wspierał finansowo i organizacyjnie powstanie i rozwój piotrkowskiej straży. Za jego wsparciem i inicjatywą zakupiono plac, na którym obecnie przy ulicy Jagiellońskiej 11 znajduje się dzisiejsza siedziba piotrkowskiej straży.

            W roku 2018 obchodzimy 140 – lecie powstania Piotrkowskiej Straży Pożarnej. W bieżącym roku przypada również 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto więc przypomnieć wszystkim mieszkańcom miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego o ludziach, którzy przed laty tworzyli Piotrkowską Straż Pożarną. Poświęcali bezinteresownie swój czas oraz środki finansowe. Pomimo olbrzymich trudności, z których największą stanowiła niechęć rosyjskiego zaborcy potrafili zjednoczyć mieszkańców i stworzyć organizację, która od wielu lat dba o nasze bezpieczeństwo.

 

Kampanie informacyjne

czad 1 

costa Ulotka 1str

fajerwerki

 

 nfosigwlogo

Statystyki zdarzeń

Na dzień 05.11.2018 odnotowano 2037 zdarzeń

[No canvas support]

Ciekawe poradniki